Haber Tarihi : 11.10.2010 17:05:59

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı Teke, Iru Yönetim Kurulu'na Seçildi

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Teke, IRU Yönetim Kurulu'na seçildi.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Teke, 41 ülkeden 73 kooperatif kuruluşunun üyesi olduğu IRU'nun (Milletlerarası Raiffeisen Kooperatifler Birliği) Paris'te yapılan Genel Kurulunda yeni Yönetim Kurulu'na seçildi. Fransa'nın başkenti Paris'te, Credit Mutuel Ulusal Federasyonu'nda (Fransız Kooperatif Bankası) gerçekleştirilen IRU'nun Genel Kurul toplantısına Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Teke, Genel Müdür
Bedrettin Yıldırım ve Genel Müdür Yardımcısı Abdullah Kutlu'dan oluşan Tarım Kredi Kooperatifleri delegasyonu ile birlikte IRU'ya üye ülkelerden kooperatif kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
IRU Genel Sekreteri Dr. Paul Armbruster'in en son düzenlenen Yönetim Kurulu toplantısından bu yana IRU faaliyetleri hakkındaki raporunu sunduğu toplantıda '2012 yılının Uluslararası kooperatifçilik yılı seçilmesi' konusu ele alınarak tartışıldı.
Yapılan seçim neticesinde Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Belçika CERA Genel Müdürü Franky Depickere olurken, Başkan İlhami Teke de Yeni Yönetim Kuruluna seçildi. 11 kişiden oluşan Yönetim Kurulunda Belçika, İsviçre, Avusturya, Almanya, Fransa, Hollanda, İtalya, Japonya, Lüksemburg ve Hindistan temsilcileri de yer aldı.
Böylece Tarım Kredi Kooperatifleri tarihinde önemli bir başarıya daha imza atılarak ülkemizden bir temsilcinin IRU'nun Yönetim Kuruluna seçilmesi sağlandı.
Genel Kurulun ardından bir açıklama yapan Teke, IRU yönetiminde yer almasının ülkemiz ve kooperatifçiliğimiz adına gurur verici olduğunu ifade ederek, Tarım Kredi Kooperatiflerinde son yıllarda yapılan çalışmaların ülkemiz sınırları dışına yansıması olarak değerlendirdi. Teke, "Tarım Kredi Kooperatiflerinde son yıllarda yaptığımız çalışmaların uluslararası alanda önemli bir organizasyon olan IRU'nun yönetim kuruluna yansımasından dolayı şahsım ve kuruluşum adına büyük gurur duydum. Bundan sonraki dönemde
ülkemizde yapacağımız hizmetler kadar Uluslar arası alanda da yapacaklarımız adına önemli bir sorumluluk almış olduk. IRU'nun yönetiminde bulunduğum süre içinde Türk çiftçisinin menfaatleri ve ülkemiz kooperatifçiliğinin gelişmesi açısından da yakaladığımız bu fırsatı en iyi bir şekilde değerlendireceğimizi umuyorum. Türk kooperatifçiliği, tarımı ve çiftçilerimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum'' dedi.