EVREN HABERLERİ / Ankara

 • Evrensel Koleji'nden LGS'de Dereceye Girenlere Burs İmkanı Özel Evrensel Fen Lisesi ve Özel Evrensel Kolej’de başarılı öğrencilere LGS’de yüzdelik dilimlerine göre yüzde 10’dan yüzde 100’e kadar burs imkanı sağlanacak. Özel Evrensel Koleji’nden yapılan açıklamada, sınırlı sayıda kalan kontenjanlar için burs başvurularının 13 Temmuz’da sona ereceği bildirildi.
 • Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığının Görev Ve Yetkileri Belirlendi Resmi Gazete'de yayımlanan 1 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının görev ve yetkilerine ilişkin düzenlemeler yer aldı Buna göre, ulaştırma, denizcilik, haberleşme, posta, havacılık, uzay teknolojileri iş ve hizmetlerinin gerektirdiği uluslararası ilişkiler bakanlıkça yürütülecek, anlaşmalar yapılacak, bu alanlarda uluslararası mevzuatın gerektirmesi halinde mevzuat uyumu sağlanacak.
 • Gıda Takviyesi Ve Cinsel Ürün Reklamlarına Ceza Yağdı RTÜK, son bir yılda gıda takviyesi ve cinsel içerikli ürün reklamı yaptığı belirlenen uydu kanallarına, toplam 1 milyon 261 bin 276 lira idari para cezası, 110 kez program, 75 kez geçici yayın durdurma ve 21 kez lisans iptali müeyyidesi uyguladı 'Sahte cep telefonu', 'ödüllü çekiliş', 'elektronik sigara', 'kredi' gibi tüketiciyi aldatan reklamların görüldüğü kanallara verilen para cezaları, toplamda 3 milyon 180 bin 410 liraya ulaştı Üst Kurula, uydu üzerinden yayın yapan bazı televizyon kanallarının, çocukların fiziksel, zihinsel ve ahlaki gelişimine zararlı içerikleri barındıran reklamlara yer verdiğine ilişkin sadece son 2 ayda toplam 8 bin 598 şikayet iletildi.
 • Öğrenciler Evrensel Değerleri Fotoğrafladı Ankaralı öğrenciler ’Değerli Fotoğrafçılar İş Başında projesi’ kapsamında evrensel değerleri fotoğrafladı.
 • Tayland'daki 'Vatansız' Myanmarlı Müslümanlar Burma İnsan Hakları Ağı raporuna göre TaylandMyanmar sınırındaki Mae Dot bölgesindeki Myanmarlı Müslüman sığınmacıların yüzde 80'inin kimlik kartı yok Rapora göre Myanmarlı Müslümanların yaklaşık yüzde 80'i Tayland'da 'vatansız' statüde yaşıyor Tayland hükümeti Myanmarlı Müslümanlardan çalışma izni alabilmek için resmi kimlik kartı istiyor Myanmar ise Arakanlı Müslümanlara kimlik kartı vermiyor.
 • Atama Kararları Resmi Gazete'de Yayımlandı Başbakan Yardımcılığı, Dışişleri, Gümrük ve Ticaret, Maliye ile Orman ve Su İşleri Bakanlıklarına ait atama kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.
 • Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın Açıklaması 'Kazanımların Sırrı İstikrardır' Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, son 16 yılda çalışma hayatında pek çok değişikliğin olduğunu belirterek, “Sosyal ve sessiz devrimlerin sırrı istikrardır. Yeni kazanımların sürmesi için ekonomik istikrarın sürmesi gerekmektedir” dedi.
 • Evrensel Koleji Öğrencileri Polonya Yolcusu Ankara Özel Evrensel Koleji öğrencileri, Polonya’da düzenlenecek MILSET Expo-Sciences Europe Bilimsel Proje Fuarı’nda Türkiye’yi iki proje ile temsil edecek.
 • Kılıçdaroğlu'ndan Şok İddia ! Herkesin cep telefonlarının dinlendiğini öne süren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bir istibdat dönemi yaşıyoruz. Hepimizin cep telefonları dinleniyor. Hepimizin normal telefonları da dinleniyor” dedi.
 • Ankara Mini Maker Faire'de Evrensel Kolej Damgası ‘Kendin Yap’ sloganıyla faaliyet gösteren Maker Hareketinin, “Ankara Mini Maker Faire” Etkinliğine 8 projeyle katılan Özel Evrensel Koleji öğrencileri projeleriyle Başkentlilerden büyük beğeni topladı.
 • Haftanın Tarihine Bakış Türkiye'de ilk kalp ameliyatı, 8 Haziran 1951'de Gülhane Askeri Hastanesinde yapıldı Son peygamber Hazreti Muhammed 632 yılında vefat etti.
 • Uzmanlardan LGS Değerlendirmesi Açıklaması Matematik Soruları Belirleyici Oldu Yaklaşık 1 buçuk milyon öğrencinin yarıştığı Liselere Giriş Sınavını (LGS) değerlendiren alanının uzmanı eğitimciler, 2018 LGS’de belirleyici etkeninin Matematik soruları olduğunu söyledi.
 • Özel Evrensel Fen Lisesi Öğrencileri, Fizik Alanında Dünya Birincisi Oldu Urfodu Uluslararası Bilim Temelleri Bilgi Yarışması’na katılan Özel Evrensel Lisesi okullarından 263 öğrenci finallere katılmayı hak kazanırken Özel Evrensel Fen Lisesi öğrencilerinden, Alper Bahçekapılı, Begüm Yüksel ve Oğuz Tekin Fizik alanında birincilik elde ederek büyük bir başarıya imza attılar.
 • 13. Türk Ceza Hukuku Günleri Kongresi Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit:'Yeni Türk Ceza Kanunu bireyin sahip olduğu hukuki değerleri, hak ve özgürlükleri güvence altına alan bir misyona sahiptir. Kanunun özgürlükçü karakteri, bireyin adalet ve güvenliğinin sağlandığı bir toplumda yaşama hakkı ile kamu düzeni ve güvenliğinin korunmasını amaçlamaktadır'
 • Özel Evrensel Fen Lisesi Öğrencileri TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında Türkiye Üçüncüsü Oldu Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığınca düzenlenen "TÜBİTAK 49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri" yarışmasında Evrensel Fen Lisesi “Fizik” dalındaki projesi Türkiye üçüncüsü ödülünü aldı. Evrensel Kolej Genel Müdürü Semra Büyükağaoğlu, başarılarından dolayı ödül alan öğrencilerini tebrik etti.
 • Evrensel Kolejinde Yaz Okulu Haziran Da Başlayacak Özel Evrensel Kolejde yoğun geçen eğitim yılının ardından ‘Evrensel’de hem tatil hem eğitim’ temalı yaz okulu programı Haziran ayında başlayacak.
 • İnce, STK'lar,, Sendikalar Ve Meslek Odalarını Ziyaret Etti CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçim çalışmaları kapsamında bugün Ankara’daki sivil toplum örgütleri, sendikalar ve meslek odalarını ziyaret etti.
 • Muharrem İnce, Sivil Toplum Örgütleri, Sendikalar Ve Meslek Odalarını Ziyaret Etti CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçim çalışmaları kapsamında bugün Ankara’daki sivil toplum örgütleri, sendikalar ve meslek odalarını ziyaret etti.
 • TİKA Tayland'da İftar Programı Düzenledi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tayland’da 2015 yılında restorasyonu tamamlanan Bang Uthit Camii’nde yaklaşık 300 kişinin katıldığı bir iftar programı düzenlendi.
 • TİKA'dan Tayland'da İftar Programı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Tayland'da 2015 yılında restorasyonu tamamlanan Bang Uthit Camisi'nde yaklaşık 300 kişinin katıldığı iftar programı düzenlendi.
 • Başkan Tuna Evren'de Vatandaşlarla Birlikte Orucunu Açtı Ramazan ayı bereketini her akşam başka bir ilçede vatandaşlarla birlikte orucunu açarak paylaşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna’nın bu seferki adresi Başkent’in şirin ilçesi Evren oldu.
 • HDP'nin aday listesinde kimler var? Halkların Demokratik Partisi (HDP), 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için milletvekili aday listesini Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) verdi.
 • Türkiye Ve Tayland'ın Diplomatik İlişkilerinin Tesisinin 60. Yılı Tayland boksu ile Kırkpınar yağlı güreşlerinin resmedildiği anma pulları basıldı.
 • Oklar Dünya Kupası'nda Atılacak Antalya'da yapılacak Dünya Kupası 2. ayak yarışmalarında 14 milli sporcu mücadele edecek
 • Türkiye'yi Haberleşmede Önde Gelen Ülke Yapacak ULAK Hizmete Giriyor Türkiye’yi haberleşme teknolojilerinde önde gelen ülkeler arasına sokacak ilk yerli ve milli baz istasyonu ULAK, 17 Mayıs Dünya Telekomünikasyon Günü’nde hayata geçiyor.
 • Türkiye'nin Bilişimdeki Yeri ULAK İle Taçlanacak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan: 'Türkiye'nin ilk yerli ve milli baz istasyonu ULAK, 17 Mayıs Dünya Telekomünikasyon ve Bilgi Toplumu Günü'nde Kars'ta hizmete alınacak. Böylece Türkiye'nin sektördeki yerini ULAK ile taçlandıracağız'
 • 'Mekan Atölye' Cermodern'de Başlıyor CerModern'in sanat buluşması Mekan Atölye, 19 Mayıs29 Temmuz'da gerçekleştirilecek Sergi, resim, fotoğraf, heykel, seramik, baskı resim, video ve dijital sanat alanlarından 41 sanatçıyı bir araya getirecek.
 • Haftanın Tarihine Bakış Annesini 1907'de mayıs ayının ikinci pazar günü kaybeden Philadelphialı Anna Jarvis, bu günün 'Anneler Günü' olarak kutlanmasına öncülük etti Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs 2013'te, belediye ve postane binası önünde bomba yüklü iki aracın 5 dakika arayla patlatıldığı saldırıda 52 kişi hayatını kaybetti, 53 kişi yaralandı.
 • Yerli Ve Milli Baz İstasyonu ULAK'ta Geri Sayım Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan: 'Türkiye'nin ilk yerli ve milli baz istasyonu ULAK'ın gelecek hafta Kars'ta hizmete girme seremonisi yapılacak' 'Böylece Türkiye'nin her yerinden yerli ve milli baz istasyonlarıyla hizmet verilecek'.
 • Haftanın Tarihine Bakış İşçilerin 8 saatlik iş günü için verdiği mücadele, 1889'da 'işçilerin ortak bayramı' olarak kabul edildi Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 Mayıs 2017'de parti genel merkezinde üyelik beyannamesini imzalayarak 979 gün sonra yeniden AK Parti'ye üye oldu.
 • Ankara Uluslararası Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu Festival kapsamında 'Ulusal Uzun Film Yarışması'nda 'En İyi Film' ödülü Mehmet Ali Konar'ın 'Renksiz Rüya' filmine verildi 19 dalda ödüllerin verildiği törende, 'En İyi Kadın Oyuncu' ödülüne 'Kelebekler' filmi ile Tuğçe Altuğ, 'En İyi Erkek Oyuncu' ödülüne ise 'Güvercin' filmi ile Kemal Burak Alper layık görüldü.
 • Hokey Sponsorunu Buldu Türk Ekonomi Bankası, milli takımlar finansal destek sponsoru oldu.
 • AB Bakanı Çelik'ten Yunanistan'a Tepki AB Bakanı Ömer Çelik, FETÖ’cüyü serbest bırakan Yunanistan’a, "Demokratik değerleri korumak için çeşitli uluslararası zeminlerde aynı masayı paylaştığımız Yunanistan’ın demokrasi düşmanlarını koruyan bir devlet haline gelmesi tarihi bir kırılma noktasıdır" diyerek tepki gösterdi.
 • Çelik'ten Yunanistan'ın Darbeciyi Serbest Bırakma Kararına Tepki AB Bakanı Çelik: 'Geçmişte darbelerden acı çekmiş bir ülke olarak Yunanistan, ülkemizde darbe girişimine karışmış teröristleri himaye etmeyi hukukla izah edemez. Hukuku bu şekilde kirletemez' 'Demokratik değerleri korumak için çeşitli uluslararası zeminlerde aynı masayı paylaştığımız Yunanistan'ın demokrasi düşmanlarını koruyan bir devlet haline gelmesi tarihi bir kırılma noktasıdır' 'Bu tablo karşısında kimse bize hukuktan bahsetmesin. Bu tablo hukukun eseri olamaz. Evrensel hukuk darbecileri himaye etmez. Darbecileri korumak için Yunanistan, hukuku çiğnemektedir. Darbeci teröristleri himaye etmek için hukuk esir alınmıştır'
 • NASA öte gezegen keşif uydusunu uzaya yolladı Geçiş Halindeki Öte Gezegen Araştırma Uydusu TESS, 2 yıl sürecek keşif faaliyeti boyunca Güneş Sistemi dışındaki yakın yıldız sistemlerindeki ötegezegenlere dair kanıtlar bulmaya çalışacak.
 • Okçuluk Açıklaması Dünya Kupası Türkiye, Çin'de yapılacak 1. ayak yarışmalarına yedişer erkek ve kadın sporcuyla katılacak
 • 'Darbeci Askerler Vatandaşa Doğru Ateş Ettiler' FETÖ'nün darbe girişimi sırasında 4. Kolordu ve 28. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı personelinin karıştığı eylemlere ilişkin davada müştekilerin beyanları alındı 15 Temmuz gazisi Özkaya: 'Emniyetin Konya yoluna bakan kapısından içeri girdik. Bahçede zırhlı araçlarla burun buruna geldik. Orada tekbir getirenler, 'Ne mutlu Türk'üm diyene' sloganları atanlar, 'Asker kışlaya' diye bağıranlar vardı' 'Yaklaşık 10 dakika sonra zırhlı aracın üzerindeki otomatik tüfekle gökyüzü tarandı. Vatandaş buna rağmen dışarı çıkmadı. Daha sonra da zırhlı aracın önündeki darbeci askerler vatandaşa doğru ateş ettiler'
 • 28 Şubat Davasında Hükme Tepkiler TBMM 15 Temmuz Darbe Araştırma Komisyonu Başkanı Petek: '28 Şubat darbesinin mahkum olmuş, müebbet hapis verilmiş sanıkları hakkında adli kontrolün yeterli olmayacağı kanaatindeyim' '28 Şubat darbecilerine verilen mahkumiyet kararı, 28 Şubat'ın mağduru olup, cezaevinde yeniden yargılama bekleyenler için de ümit ışığıdır, yeni bir delildir' HUDER Başkanı Kaya: 'Bu karar, demokrasimiz ve milli egemenlik açısından önemli bir kilometre taşı olmuştur. Diğer yandan, 28 Şubat sürecinin yargılamasının çok sonraya bırakılmış olması yeterli derecede tatmin edici olmamıştır. Doğrusu bu konuda mahkemeden önce milletin bir karar vermiş olduğunu, verilen bu mahkeme kararının gecikmiş olması nedeniyle sembolik bir değer taşıyacağını düşünüyorum' Hukuk ve Değişim Derneği Başkanı Korkmaz: 'Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası üzerinden hüküm ihdası değerli ve hakkaniyetli bir netice lakin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen darbe sanıklarının adli kontrol hükümlerine tabi tutulması ise biz hukukçularda sukutuhayale sebebiyet vermiştir'
 • CSO Aşık Veysel'i Dünya Prömiyeriyle Anacak Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, halk ozanı Aşık Veysel'in en sevilen türkülerinin yorumlandığı, besteci Eti'nin 'İnsanlık Davası' eserini, dünya prömiyeri ile sanatseverlerin beğenisine sunacak Şef Gökmen yönetiminde bugün ve yarın gerçekleştirilecek konserde, Ankara prömiyerini yapacak 'Cebeci Monologları3' ile 'Keman ve Oda Solistleri için Oyun Havaları' da yer alıyor CSO Şefi ve Sanat Yönetmeni Gökmen: 'İzleyiciler, Aşık Veysel'i bu eserde çok somut olarak da hissedebilecek. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın tınılarını da yakalayacaklar, Aşık Veysel'in bağlamasını da dinleyecekler' Besteci Eti: 'Eserin ismi İnsanlık Davası, Aşık Veysel'in 'Birlik Destanı' adlı şiirinin son sözlerinden oluşuyor. Aşık Veysel'in son derece yalın ama etkili edebi anlatımını, senfonik müzikle birleştirmeyi amaçlayarak oluşturduk eseri. İlk kez Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'yla dünya prömiyerini gerçekleştireceğiz'
 • 'Ruanda Soykırımı' 24. Yılında Anıldı Ruanda'nın Ankara Büyükelçisi Nkurunziza:'Tutsi soykırımı ülkemizi parçaladı ve kalplerimizi birbirinden ayırdı. Ancak aynı zamanda insanlığı da en iyi şekilde ortaya çıkarttı. Birlikte hareket ettiğimiz zaman ortaya çıkan pozitif güç ve beraberliğimiz bizi daha güçlü daha anlayışlı ve daha kıymet bilir yaptı' BM Türkiye Mukim Koordinatörü Sollorano:'Dünya Ruanda'da Tutsilerin, Srebrenitsa'da Müslümanların soykırıma uğramasına, Arakanlıların maruz kaldığı muameleye şahit oldu ve engelleyemedi'
 • 'Türkeş'in Tahliyesinde Onu Seven Aşırı Solcuların Da İmzası Var' Alparslan Türkeş'in 12 Eylül dönemindeki doktoru Kaptanoğlu: 'Türkeş'i 12 Eylül sürecinde tahliye eden heyet raporunu 13 doktor imzaladı. Bunların 45'i aşırı solcuydu. Bunlar, hastanede tanıdıkları Başbuğ'a sevgilerinden dolayı imzaladılar. Onunla Başbuğ tahliye oldu, yoksa niyetleri Başbuğ'u hapishanede öldürmekti' 'Hapishaneden çıktığı zaman ayakkabısının altının delik olduğunu hatırlıyorum. Avukatlar para istiyor, hanımı, çocukları perişan. En son Başbuğ'un evindeki kitapları sattılar. Böyle günlerden geçti Türkeş. Sıkıntı insanıydı, hayatı boyunca sıkıntı çekti' 'Atatürk'e karşı korkunç bir sevgisi vardı Türkeş Bey'in. Atatürk için 'Dünyanın yetiştirdiği en büyük lider.' derdi. Atatürk'le ilgili tarih konusunda Türkeş Bey'in çok engin bilgisi vardı'
 • Tuğrul Türkeş, Babası Alparslan Türkeş'i AA'ya Anlattı Açıklaması '1960 ihtilali sonrasında Hindistan'a sürgüne gittik. Adı büyükelçilik nezdinde 'idari ataşe'ydi. 22,5 yıl Hindistan'da yaşamak zorunda kaldık. Babamın, ülkeden zorla dışarıya yollanmış olmak çok ağrına gitti. Orada, kafese kapanmış aslan gibi, evin içinde adeta hapishanede gibi dolaşırdı' '(1980 askeri darbesi) İhtilal mantığı içinde bir yönetim oluştuğu anlaşıldıktan 48 saat sonra teslim olmaya karar verdi. Ankara'da Gaziosmanpaşa'da eskiden yaşadığımız evimiz vardı. Sabah orada buluştuk, sokağa çıkma yasağı vardı. Merkez Komutanlığını aradık, Türkeş telefonda kendini tanıttı ve 'Teslim olmak istediğini' söyledi' 'Ben elini öptüm, vedalaştık. Kendisi indi aşağı kapıdan, elindeki çantayı aldılar, arabaya bindirdiler. Oradan alıp götürdüler. Ben, o evden hareket edip gittiği an itibarıyla hem yerli hem yabancı basına telefon ederek, Türkeş'in teslim olduğunu haber verdim' 'Anne, baba kaybı, önemli kayıptır insanın hayatında, yaşı ne olursa olsun. Türkeş, Hakk'ın rahmetine kavuştuğunda 80 yaşındaydı ama tabii ki insan ister istemez bazı olaylarda 'Keşke burada olsaydı, bunu görseydi, bu konuda ne düşünürdü' gibi zaman zaman hatırlıyorsunuz'
 • 32 Büyük Ova Korumaya Alındı 10 ildeki 32 ova 'büyük ova koruma alanı' olarak belirlendi.
 • Karanlık Maddenin Bulunmadığı Galaksi Keşfedildi Bilim adamları, karanlık maddenin bulunmadığı bir galaksi keşfetti.
 • Myanmar'da Çocukken Silah Altına Alınan Kişiye Hapis Cezası Myanmar'da mahkeme, çocukken ordu tarafından zorla silah altına alındığını açıklayan kişiye iki yıl hapis cezası verdi.
 • Haftanın Tarihine Bakış Türk ordusu, 31 Mart 1921'de başlattığı taarruzla Yunanları püskürterek II. İnönü Savaşı'nı kazandı TSK'nin 24 Ağustos 2016'da Suriye'nin kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı 29 Mart 2017'de tamamlandı Kanarya Adaları'nın Tenerife Havaalanı'nda uçuşa geçen Hollanda Havayollarına ait yolcu uçağı, yine havalanmak üzere olan Pan Am uçağı ile 27 Mart 1977'de pistte çarpıştı, kazada 575 kişi öldü
 • Dünya Tiyatro Günü Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Sevgi, saygı, hoşgörü ve barış ortamının vazgeçilmez koşulu olan sanat, sanatçılarımızın fedakar ve duyarlı çalışmalarıyla yükselecek, ülkemizi kültür ve sanat alanında da muasır medeniyetler seviyesinin üzerine taşıyacaktır'.
 • ULAK'ın Testleri Başarıyla Tamamlandı Türkiye'nin ilk yerli ve milli baz istasyonu ULAK'ın son testleri ve kontrolleri ASELSAN'ın Macunköy'deki fabrikasında yapıldı Haberleşme Genel Müdürü Kılıç: 'Bu ay itibarıyla 150 ürünün fabrikada kabul işlemleri başladı. Evrensel Mobil Kapsama Projesi'nin birinci fazı için 489, ikinci fazı için de 590 tane sipariş geçtik'
 • Bisikletle Dünya Turu Atılım Üniversitesi, bisikletle dünya turu yapan Gürkan Genç’e destek oluyor.
 • Kırsalı 'Evrenselleştirecek' Milli Adım Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan: 'Türkiye'nin ilk yerli ve milli baz istasyonu ULAK'ın Evrensel Mobil Kapsama Projesi kapsamında üretilen 150 adetlik ilk parti ürünlerinin teslimatı nisanda yapılacak' 'Projenin iki fazı için kullanılacak yaklaşık bin 80 ULAK baz istasyonunun teslimatının da ayda ortalama 150 adet olacak şekilde 2019'a kadar yapılması planlanıyor' 'Türkiye, tamamen Türk mühendisleri tarafından geliştirilen 4,5G baz istasyonlarının yerli ve milli imkanlarla üretilmesiyle stratejik olarak çok önemli bir kazanım sağlayacak. Kırsal kesimlerimiz de dünyanın her yerine ulaşabilecek'
 • GÜNDEM / 22 Mart 2018 ANADOLU AJANSI.
 • Siyasi Parti Mali Denetimleri Anayasa Mahkemesinin, bazı siyasi partilerin 2014, 2015 ve 2016 yıllarına yönelik mali denetimine ilişkin kararları, Resmi Gazete'de yayımlandı Yüksek Mahkeme, partilerden bazılarının sorumluları hakkında Siyasi Partiler Kanunu'nda öngörülen mali denetimlere ilişkin yükümlülükleri yerine getirmedikleri gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi.
 • Rekabet Kurulu Kararları Rekabet Kurulunca, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ ile Sarsılmaz Silah Sanayi AŞ arasında ortak bir girişim şirketi kurulmasına onay verildi.
 • TÜBİTAK'ın şampiyon lise öğrencileri TÜBİTAK 49’uncu Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Ankara Bölge Yarışması’nda dereceye girenler belli oldu. Gazi Üniversitesi Mimar Kemaleddin Salonunda düzenlenen ödül töreninde Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Kodlama, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı dallarında ödüller dağıtıldı.
 • GRAFİKLİ - Evrenin Gizemini Çözmeye Adanmış Bir Yaşam Açıklaması Hawking ALS hastalığı nedeniyle hareket etmek için tekerlekli sandalyeye ve konuşmak için de bilgisayarlara mahkum olan Hawking, 55 yıl boyunca bilimsel çalışmalarını sürdürdü Henüz 22 yaşındayken sadece birkaç yıl ömrü kaldığı söylenen Hawking, tıp dünyasında da 'mucize adam' olarak tanınıyordu Hawking'in 'Zamanın Kısa Tarihi' adlı eseri dünya çapında 25 milyon kopya sattı ve en çok okunan bilim kitapları arasına girdi Hawking'in kendi adını taşıyan 'Hawking Radyasyonu' iddiası, bilim dünyasında büyük tartışma yarattı Popüler kültüre yakınlığıyla da tanınan Hawking, ünlü animasyon The Simpsons ve uzay serisi Star Trek'te seyirci karşısına çıktı.
 • 8 Kişinin Yaralandığı Yürüyen Merdiven Kazası Kamera Ankara’dan Bursa’ya turistik gezi için gelen 100 öğrencinin yürüyen merdivende geçirdikleri ve 7’si öğrenci 8 kişinin yaralandığı kaza çevredeki güvenlik kameralarına yansıdı.
 • Bilişim Sektörü Türkiye İstişare Toplantısı BTK Başkanı Sayan: '2016 itibarıyla bilgi teknolojilerinin 30 milyar lira, iletişim sektörünün ise 65 milyar liranın üzerinde pazar büyüklüğü var. Sektörün ihracatı ise sadece 3 milyar lira' 'Tam zamanlı ArGe çalışan sayısı 2003'te yaklaşık 38 bin iken, 2016'da 3,5 kat artışla 137 bine ulaştı' MÜSİAD Ankara Şubesi Başkanı Erdal:'Biz yerli markalarımızı büyütmezsek, verilerimizi yurt dışındaki birileri yönetirse bizi bekleyen büyük bir tehlike var'
 • Yerli Baz İstasyonu ULAK'ta Teslimatlar Başlıyor Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan: 'Türkiye'nin ilk yerli ve milli baz istasyonunda teslimatları bu ay başlayacak' 'Evrensel Hizmet Fonu kapsamındaki ihale dolayısıyla Turkcell 498, Türk Telekom ve Vodafone Türkiye ortaklığı ise 600 ULAK baz istasyonu siparişi verdi' 'Yılın ikinci yarısında ise her GSM operatörüne 250 ULAK baz istasyonu teslimatı yapılacak'.
 • GÜNDEM / 4 Mart 2018 ANADOLU AJANSI.
 • Yıldızların Atalarının Sinyalleri Keşfedildi Amerikalı bilim adamları, radyo sinyalleri yoluyla ilk kez yıldızların atalarının sinyallerini keşfetti.
 • Haftanın Tarihine Bakış MGK'nin 28 Şubat 1997'de aldığı kararlar, Türk siyasi tarihine 'postmodern darbe' olarak geçti 'Demokrasiye balans ayarı' diye nitelendirilen süreç, Başbakan Erbakan'ın istifasını getirdi.
 • Türk Kızılayı'nın Türkmen Çocukları Müzede Yenimahalle Belediyesi, hayata geçirdiği Evrensel Değerler Çocuk Müzesi’nde yalnız Yenimahalle’nin değil Ankara’nın her bölgesinden okul öncesi ve ilköğretim çağındaki çocukları ağırlıyor. Müzede, temel bilimsel prensiplerin yanı sıra evrensel değerleri de öğrenen çocuklara bu sefer Türk Kızılayı Çocuk Koruma Merkezi bünyesinde bulunan Irak Türkmen’i çocuklar da katıldı.
 • 'Avrupa'nın Türkiye'ye, Türkiye'nin Avrupa'ya İhtiyacı Var' Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland: 'Avrupa'nın maruz kaldığı sert rüzgarlara verilecek en kuvvetli cevap birlikte dik ve güçlü durmaktır. Avrupa'nın Türkiye'ye, Türkiye'nin Avrupa'ya ihtiyacı var. Birlikte dik durmalıyız'
 • Yenimahalle'nin Minik Astronotları Planetaryumda Yenimahalle Belediyesi tarafından hayata geçirilen Evrensel Değerler Çocuk Müzesi’nde şimdi de çocuklar için planetaryum ve Uzay Merkezi faaliyete geçti.
 • 'Kamu bilişim merkezleri' kurulacak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, internet ve bilgisayar okuryazarlığını artırmak amacıyla "kamu bilişim merkezleri"nin kurulacağını belirterek, "Bu merkezlerde vatandaşlarımıza ücretsiz internet kullanımı eğitimi vereceğiz." dedi.
 • CHP 'OHAL'de Yeter' Forumu Düzenledi Genel Başkan Kılıçdaroğlu: '20 Temmuz darbesiyle ve onun getirdiği OHAL ile mücadele etmek, insan olmanın, insana saygı duymanın bir gereğidir. Demokrasiyi hep birlikte savunacağız, hep birlikte mücadele edeceğiz. Bu işin bedeli varsa, birlikte ödeyeceğiz' 'Kendi ülkemizde gelişmiş bir demokrasi atmosferinde yaşamak ve konuşmak istiyoruz. Medya, gazeteciler, yazarlar özgürce yazmalı, üniversiteler özgürce konuşmalı. Eğer böyle bir baskı süreci devam ederse, toplumda patlamalar kaçınılmaz olur. Biz Türkiye'nin daha fazla bedel ödemesini istemiyoruz' 'Öyle bir noktaya geldik ki yargı artık birbirini tanımıyor. Yargıda hiyerarşi kalmadı. En alttaki mahkeme, 'Ben, Anayasa Mahkemesi kararlarını tanımam.' diyor. Niçin? Eğer suçluyu yargı değil de siyasi otorite belirliyorsa ve yargı siyasi otoritenin söylediğini onaylar makama gelmişse, orada hukuk bitmiştir. Geldiğimiz nokta budur. Hukukun olmadığı bir süreci yaşıyoruz'
 • Haftanın Tarihine Bakış TBMM'nin oluşumunun ardından, ilk anayasa 'Teşkilatı Esasiye' 20 Ocak 1921'de kabul edildi.
 • KYK 3. Tematik Kış Kampları Başlıyor ANKARA – Bu yıl üçüncü kez düzenlenecek “Kredi ve Yurtlar Kurumu Tematik Kış Kampları” 12 farklı ilde bin 800 gence ev sahipliği yapacak.
 • Eski HSYK Üyesi Şen Hakim Karşısında FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında meslekten ihraç edilen ve tutuklanan eski HSYK üyesi Mahmut Şen, savunma yaptı Balyoz, Ergenekon, Askeri Casusluk, MİT Tırlarının Durdurulması gibi davalarda görev yapan cemaat mensubu hakim ve savcılar hakkında HSYK'daki soruşturmalarda çıkan aleyhe kararlara, örgütün talimatıyla muhalefet yazmakla suçlanan Şen, bunları sadece kendi hukuki ve ilmi görüşleri doğrultusunda yazdığını iddia etti.
 • Galaksilerin 13 Milyar Yıl Önceki Gaz Girdapları Kaydedildi Gökbilimciler, 13 milyar yıl önce oluşan, evrenin en eski bazı galaksilerinin ilk dönemlerindeki gaz girdaplarını kayda aldı.
 1  2  ...  13  14 

ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !