Uluslararası Arenada 'Lale' Paneli

Haber Tarihi : 24.04.2010 18:04:58 Sincan Belediyesi tarafından lalenin sosyal ve kültürel boyutunun yanı sıra ekonomik boyutundan da istifade edilebilmesi, vatandaşları lale üreticiliğine teşvik edilebilmesi amacıyla Uluslararası Lale Günleri devam ediyor
A +   A -

Sincan Belediyesi tarafından lalenin sosyal ve kültürel boyutunun yanı sıra ekonomik boyutundan da istifade edilebilmesi, vatandaşları lale üreticiliğine teşvik edilebilmesi amacıyla Uluslararası Lale Günleri devam ediyor.
Etkinlikler kapsamında yurtdışından gelen katılımcılarla "Uluslararası Arenada Lale" konulu Panel düzenlendi. Panele Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna'nın yanı sıra Sincan Kaymakamı Ufuk Seçilmiş, AK Parti Sincan İlçe Başkanı Fatih Çelik, Belediye Meclis üyeleri, lale yetiştiricileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Avustralya Türk Kültür Platformu Başkanı Hilkat Özgün, Avustralya'da 55 yıldır kutlanan Hollanda Lale Festivali'ne 2005 yılından bu yana Türk Lale Festivalini de dahil ettiklerini
ve bu yıl 6. düzenlenecek olan festivalde, lale kültürünün Türklere ait olduğunu çeşitli etkinliklerle yansıttıklarını ifade etti.
Uluslararası Arenada Lale Paneli'nin bir diğer konuğu ise Tokyo Hosey Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kasuke Ogawa oldu. Aynı zamanda Tokyo Lale Organizasyonu Başkanı olan Profesör Ogawa, Türkiye ve Japonya arasındaki dostluk ilişkilerini anlatarak başladığı konuşmasına Japon lale bahçelerini ve Japonya'da lalenin tarihçesini anlatarak devam etti.
Panelin ardından Sincan'da lale yetiştiriciliği yapan 13 bahçe sahibine Başkan Tuna, Sincan Kaymakamı Ufuk Seçilmiş ve AK Parti İlçe Başkanı Fatih Çelik tarafından plaketleri verildi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !