Tbmm Başkanı Şahin, Japonya Temsilciler Meclisi Başkanı İle Biraraya Geldi

Haber Tarihi : 22.07.2010 15:13:37 TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Japonya Temsilciler Meclisi Başkanı Takahiro Yokomichi ile biraraya geldi.
A +   A -

Görüşmenin ardından Şahin ve Yokomichi ortak basın toplantısı düzenledi. Yokomichi'nin Türkiye ve TBMM'yi ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Şahin, her iki ülkenin benzer özellikleri bulunduğunu, doğu-batı kültürleri sentezini gerçekleştirdiğini söyledi. Şahin, Türkiye ile Japonya'nın geleneklerine bağlı, aynı zamanda da çağdaş birer ülke olduklarını belirterek, ''Bu özelliklerimiz uluslar arası camiada bizi birçok alanda birlikte hareket etmeye de itiyor'' dedi. Japon ve Türk halkları
arasındaki dostluğun 120 yıl önce başladığını anımsatan Şahin, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Japonya açıklarında batan Ertuğrul Fırkateyni'ne yönelik kurtarma faaliyetlerinde Japonların cansiparane çalışmasının, Türklerin bu ülkeye karşı sempatisini, sevgisini ve dostluğunu artırdığını söyledi.
Japonya'da 2003'te Türk yılının, bu yıl da Türkiye'de Japon yılının kutlandığını kaydeden Şahin, bunun iki ülke halkları arasındaki yakınlaşmanın en güzel örneği olduğunu ifade etti. Şahin, Japonya'nın sanayi, ekonomi ve kültür alanındaki gelişmelerle dünyada dikkati çeken bir ülke olduğunu, dünya barışına ciddi katkılar sağladığını söyledi. Türkiye ile Japonya arasındaki coğrafi mesafeye rağmen özellikle ekonomik alandaki ilişkilerin son yıllarda arttığını ancak bu artışın iki ülke potansiyelinin
altında olduğunu belirten Şahin, Japon sanayicilerinin yurt dışında çok fazla yatırım yaptığını anımsattı. Şahin, Japonya'nın yurt dışındaki yatırımlarının tutarının 597 milyar dolar civarında olduğunu, Türkiye'dekinin ise 1 milyar doları bile bulmadığını kaydetti. Şahin, Türkiye'de yaklaşık 140 tane Japon sermayeli şirket bulunduğunu söyledi.
Japonya Parlamentosu Temsilciler Meclisi Başkanı Yokomichi ise, iki ülke arasında siyasi, kültürel ve turizm alanında ilişkilerinin son yıllarda arttığını, ancak ekonomik yatırımlar alanındaki gelişmelerin yetersiz olduğunu söyledi. Yokomichi, Ortadoğu barış süreci, İran'ın nükleer programı, Afganistan'da barışın tesisi gibi önemli konularda da Türkiye ile Japonya arasında işbirliğinin mümkün olacağını, küresel ısınma, uluslararası terör ve ekonomik kriz gibi sorunları ele almak zorunda olduklarını dile
getirdi. Türkiye'nin son yıllarda çok aktif diplomasi yürütmesini hayranlıkla takip ettiğini, takdirle karşıladığını belirten Yokomichi, Japonya'nın dünya silahsızlanmasına ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesine çok önem verdiğini, Türkiye'nin İran'ın nükleer programına yönelik harcadığı çabaları takdirle karşıladıklarını kaydetti. Yokomichi, ''Umarım Türkiye'nin bu çabası sonuç verir'' dedi.
Yokomichi, Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine yapılan baskınında can kaybının kendilerini de üzdüğünü belirterek, ölenlere başsağlığı diledi. Yokomichi, atom bombasının gerçek yüzünü göstermek üzere Ekim ayında İstanbul ve Ankara'da bir sergi düzenleneceğini bildirdi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !