Nobel Ödüllü 111 Bilim Adamı Türkiye'ye Geliyor

Haber Tarihi : 07.07.2010 12:44:24 Dünyanın farklı üniversitelerinden 'Nobel' ödülü kazanmış alanlarında uzman 111 bilim adamı Türkiye'ye geliyor
A +   A -

Dünyanın farklı üniversitelerinden 'Nobel' ödülü kazanmış alanlarında uzman 111 bilim adamı Türkiye'ye geliyor. YÖK, Türk Hava Yolları (THY), Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Turistik Otelciler ve İşletmeciler Yatırımcılar Birliği (TUROB) Nobel ödüllü bilim adamlarının Türkiye'ye getirilmesi için işbirliği protokolü imzaladı.
YÖK binasında gerçekleştirilen imza törenine YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, THY Genel Müdürü Temel Kotil, TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy katıldı. YÖK Başkanı Özcan yaptığı konuşmada, bugün YÖK için çok önemli günlerden birisi olduğunu belirterek, "Belki de YÖK tarihinde ilk defa böyle bir proje başlatılıyor. Projenin destekçilerinin Türkiye'nin en güzide kuruluşlarından birisidir. 111 tane dünyada tanınmış bilim adamını Nobel kazananlar da dahil olmak üzere ülkemize getirmek, ülkemizde ki
üniversiteleri tanıtmak araştırma potansiyeli hakkında kendilerine bilgi vermek ve gelecek için işbirliği zemini oluşturmaktır" dedi.
Projenin Türkiye'ye turizm konusunda da katkı sağlayacağını belirten Özcan, Nobel kazanmış bir bilim adamının ülkesine döndüğü zaman Türkiye hakkında iyi şeyler söylemesinin turizme büyük katkısı olacağını söyledi. Özcan YÖK'ün bu projeyle bugüne kadar yapmamış olduğu bir alana el attığı söyledi.
TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy da, Türkiye'nin bir turizm ülkesi olduğunu belirterek, "Biz geleceğe yatırım yapıyoruz. Türkiye 2023 yılında 50 milyon ziyaretçiyi ağırlamaya hazırlanıyor. Bilim adamlarının Türkiye'ye gelip bizim tarihi mekanlarımızı, ören yerlerimizi görmeleri ve anlatmaları bizim için en büyük reklamdır" dedi.
THY Genel Müdürü Temel Kotil de, Türkiye'nin her konuda marka olduğunu belirterek, "Biz Türkiye'nin üç büyük kuruluşu bir araya geldik. Eğitime böyle bir hediyede bulunalım. 111 kişi eşleri ile beraber geleceklerdir. Hem Türkiye'nin tanıtımı olacak hem de Türkiye'nin eğitimdeki markalaşmasına küçük de olsa bir katkı olacak. Bizim için de dönüşü olan bir proje" diye konuştu.
YÖK Başkanı Özcan, Türk Hava Yolları'nın bütün taşıma işlemini üstlendiğini belirterek, yurt içinde ki intikallerin müzelerin gezimi diğer bütün turistik faaliyetlerinin TURSAB, konaklama işlemlerinin de TUROB tarafından gerçekleştirileceğini söyledi. YÖK de hangi hocaların davet edileceği konusunda bir komisyon olacağını ifade eden Özcan, bu komisyonda kimlerin davet edileceğinin tespit edileceğini ağırlıklı olarak Amerika ve Avrupa'dan olacağını ancak Japonya ve Çin'den de önemli bilim adamlarının
davet edileceğini kaydetti. Projenin Eylül ayında başlayacağını belirten Özcan, bilim adamlarının bazen grup şeklinde de bazen de tek tek geleceğini söyledi. Türkiye'de hangi üniversitelerde bilim adamlarının ders vereceğinin sorulması üzerine Özcan, "Bize de geri dönüşümünün fazla olacağı yerlere ağırlık vermek istiyoruz. Öyle yerlere götürelim ki Türkiye'nin en iyi yerlerini görsünler ve gittikleri zaman bizim reklamımızı yapsınlar" dedi.
Nobel Ödüllü yazar Orhan Pamuk'un da projeye dahil edilip edilmeyeceğinin sorulması üzerine Özcan, "Onu hiç düşünmedik. Bence çok iyi tanınan bir şahsiyet. Artık onun tanınmasına gerek yok. Orhan Pamuk bizim zaten" dedi.
Bir gazetecinin "Nobel ödül almış İsrailli bilim adamları da davet edilecek mi?" şeklindeki sorusu üzerine Özcan, "Siyaseti bu konudan uzak tutmak istiyoruz. Öyle birisi varsa biz davet ederiz" dedi.
TURSAB Başkanı Ulusoy, İsrail'deki seyahat acentesi başkanının Türkiye'de bir seyahat acentesi olduğunu belirterek turizm alanındaki ilişkilerin devam ettiğini söyledi. THY Genel Müdürü Telaviv'e günde 4 sefer yaptıklarını sefer sayısında ve yolcu sayısında bir düşüş olmadığını söyledi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !