Kore Savaşı'nın 60. Yıldönümü Etkinlikleri

Haber Tarihi : 25.06.2010 21:34:52 Kore Savaşı'nın 60. yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde Türkiye ve Kore Cumhuriyeti ordu milli takımları arasında oynanan karşılaşma 1-1 eşitlikle sona erdi.
A +   A -

Jandarma Genel Komutanlığı'nın Beytepe Kampüsü içinde yer alan sahada oynanan karşılaşmayı, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Genelkurmay İkinci Başkanı Aslan Güner, Genelkurmay 2.Başkan Yardımcısı Orgeneral Bilgin Balaban, Ankara Garnizon Komutanı ve 4.Kolordu Komutanı Korgeneral Mehmet Emin Alpman, TSK Askeri Tarih ve Stratejik Etüt ve Denetleme Başkanı (ATASE) Korgeneral Abdullah Atay, Kore Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı Personel ve Hizmet Dairesi Başkanı Emekli Tümgeneral Kim Yong Gi,
Kore Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Jae Hyun Bae, 2002 yılında Kore Cumhuriyeti ile Japonya'nın ortaklaşa düzenlendiği ve Türkiye'nin 3. oldu Dünya Kupası'nda teknik direktörlük yapan Şenol Güneş, Kore Gazileri ve aileleri izledi. Çok sayıda asker de iki takımı tribünden destekledi. Ellerinde iki ülkenin bayraklarını taşıyan askerler, 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez', 'Güçlü ordu, güçlü Türkiye' şeklinde tezahüratta bulundu. Askerlerin yaptığı Meksika dalgalanması da büyük ilgi çekti. Karşılaşmadan
önce, mehter takımı bir gösteri yaparken, özel kuvvetlere bağlı 2 paraşütçü, Türkiye ve Kore Cumhuriyeti bayraklarıyla sahaya iniş yaptı.
Daha sonra Türkiye ile Kore Cumhuriyeti ordu milli takımları arasında oynanan maça geçildi. FIFA kokartlı hakem Bülent Yıldırım'ın yönettiği maçtan önce saygı duruşu yapıldı ve her iki ülkenin marşları, askeri bando tarafından çalındı. Türkiye Ordu Milli Takımı'nda daha önce Süper Lig'de forma giymiş olan kaleci Şenol Karagöl, Murat Sözkesen ve İsmail Müderrisoğlu gibi isimler dikkat çekti. Karşılaşmanın başlama vuruşunu ise alkışlar arasında Şenol Güneş yaptı.
Türkiye Ordu Milli Takımı sahaya, Şenol Karagöl, Mehmet Alican, Cemil İbiş, Hasan Gostak, Ahmet Berktaş, Ferdi Daldal, Emrah İpektenkar, Koray Balcıoğlu, İsmail Müderrisoğlu, Murat Sözkesen ve Samet Kalkan 11'yle çıktı. Kore Cumhuriyeti ise, Kim Jee Hyuk, Sun Pil Hwang, Yu San Youn, Young San Kim, Kwang Huan Jeon, Byugn Gyu Park, Won Kwon Choi, Kyung Ho Jeong, Kwang Youn Ju, Sung Kuk Choi ve Dong Hun Kim tertibiyle sahada yer aldı. Karşılaşmanın ilk yarısı golsüz sona ererken, maç da başladığı gibi
dostluk içinde 1-1 eşitlikle sona erdi. Türkiye'nin golünü 76. dakikada Sefer Gezer atarken, Kore Cumhuriyeti'nin golü 87. dakikada Sung Kuk Choi'den geldi.
Karşılaşmanın ardından maçın hakemlerine ve futbolculara madalya ve kupaları takdim edildi. Kupa töreninin ardından her iki ülkenin futbolcuları el ele tribünleri selamladı.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !