Kızılırmak Yeşil Vadi Projesi Hayata Geçiyor

Haber Tarihi : 25.08.2013 10:47:33 Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara-Kırıkkale karayolu üzerinde, Kızılırmak Vadisi içinde yer alacak dev rekreasyon alanı “Kızılırmak Yeşil Vadi Projesi” için çalışmalara başladıklarını belirterek, “İlk etapta yaklaşık 500 bin metrekarelik bir alanda hem Ankaralıların hem de Kırıkkalelilerin yararlanacağı bir dinlenme, eğlenme ve piknik alanı oluşturacağız” dedi.
A +   A -

Başkan Gökçek, Kızılırmak Yeşil Vadi Projesi’nin ilk etap çalışmalarını önümüzdeki yılın ortalarında tamamlamayı hedeflediklerini de bildirdi.

Başkan Gökçek, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın girişimleri ile gerçekleştirilecek 30 kilometre uzunluğundaki Kızılırmak Yeşil Vadi Projesi’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Kırıkkale Valiliği yetkililerinin, kendisinin ve Bakan Atalay’ın da katıldığı toplantılarda değerlendirildiğini hatırlattı.

Yapılan toplantılar sonucunda, vadideki tabii güzelliklerin, ulaşım kolaylığının ve su unsurlarının, Ankara ve Kırıkkale halkının eğlenmesi, dinlenmesi, mesire ve piknik gibi etkinlikler açısından değerlendirebilmesi fikrine varıldığını belirten Başkan Gökçek, bu amaçla nehir boyundaki 30 kilometrelik bir alanda rekreasyon alanı oluşturulmasına karar verildiğini bildirdi. Başkan Gökçek, şunları söyledi:
“Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi bu kapsamda 12.02.2013 tarihinde 244 sayılı kararıyla dev rekreasyon alanı projesinde ilk adımı atmıştı.

30 kilometrelik Kızılırmak Yeşil Vadi Projesi’nin ilk etabı olan Irmak Beldesi ile Kalecik yol ayrımı arasında kalan yaklaşık 500 bin metrekarelik rekreasyon alanı için hemen çalışmalara başladık. İhale, iş ve işlemlerinin yürütülmesi ve uygulama çalışmalarını gerçekleştirmek üzere de Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nı görevlendirdik.

Bu kapsamda Ankara ve Kırıkkale’yi ortak bir piknik alanında buluşturacak rekreasyon alanı projesinin Irmak Beldesi ile Ankara -Kırıkkale karayolu Kalecik yol ayrımı arasında kalan 1. Etabını oluşturan 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planları Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığımız tarafından hazırlandı.

Söz konusu planlar Kırıkkale İl Genel Meclisi ve Irmak Belediye Meclisi’nin Ağustos ayında imzalanan kararlarıyla onaylanarak yürürlüğe girdi.”

“2014’ÜN ORTALARINDA TAMAMLAMAYI HEDEFLİYORUZ”
Planların onaylanarak yürürlüğe girmesi üzerine, Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’nın hemen harekete geçerek, “Kızılırmak Yeşil Vadi Projesi” rekreasyon alanı ilk etabının peyzaj projeleri, mesire, konaklama ve oturma alanlarının tasarımına başladığını bildiren Başkan Gökçek, “Kızılırmak Vadisi’nde mesire yerlerinin yanı sıra, Kızılırmak’la bütünleşen peyzajlar, ağaçlandırma alanları, çocukların oynayıp eğlenebileceği, koşu ve yürüyüş yolları, bisiklet yolları gibi her yaştan insanın ilgisini çekecek etkinlik alanları oluşturulacak. Böylece inşallah önümüzdeki yılın ortalarında hem Ankaralılar hem de Kırıkkaleli hemşehrilerimiz ortak dev bir mekana kavuşmuş olacaklar” diye konuştu