Kılıçdaroğlu Kalecik’te Konuştu

Haber Tarihi : 15.09.2012 14:15:32 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Afyon'da yaşanan patlamayla ilgili, 'merak saikiyle bir asker pimi çekmiş' açıklamasını eleştirerek, "Bir mühimmat deposunda bir asker eline alacak el bombasını, pimini çekecek bekleyecek bakalım patlıyor mu patlamıyor mu? Akıl dışı uygulama bu.
A +   A -

O bombanın pimi çekildiyse meraktan değil kasıttan pimi çekilmiştir" dedi.

8. Uluslararası Kalecik Karası Kültür ve Turizm Festivali’nin açılışına katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, festival çerçevesinde ilçe sakinleri tarafından açılan stantları gezdi. Vatandaşlarla sohbet ederek ‘Kalecik Karası’ olarak anılan üzümün tadına bakan Kemal Kılıçdaroğlu, festivalin açılışında yaptığı konuşmaya birlik mesajları ile başladı.

İnsanların artık acı yaşamak istemediklerini belirten Kemal Kılıçdaroğlu, “Bugün hiçbir ilimiz, ilçemiz yoktur ki bir şehidi olmasın. Her şehit haberinden sonra 'inşallah bu son olur' dedik, yine söylüyoruz. İnşallah son olur, yeni şehitler gelmez. Biz barış içinde, kardeşlik içinde yaşamak istiyoruz bu coğrafyada. Bu toprakların insanları çok acı çektiler. Artık bu toprakların insanı acı yaşamak istemiyor. Acıları bir tarafa bırakmalıyız” diye konuştu.

Her ulusun bir kahramanı ve önderleri bulunduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu şunları kaydetti: "Bizim de önderlerimiz, kahramanlarımız var. Mustafa Kemal Atatürk çağdaş uygarlık ülküsünü ruhumuza kazıyan dünya çapında bir önderdir. Şimdi Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini, onun devrimlerini okul kitaplarından çıkartmaya çalışıyoruz. Kendi tarihine ihanet etmek değil de nedir bunun adı. Dünyanın hangi toplumu, ulusal bağımsızlık savaşı vermiş bir lideri unutturmaya çalışır. Atatürk’e kin ve düşmanlık duymak Türk toplumuna kin ve düşmanlık duymak demektir. Çocuklarımız okula başlarken devrimleri öğrenirler, ülkenin nasıl kurtarıldığını öğrenirler. İçimize sindiremiyoruz, bu tablo Türkiye’ye yakışan bir tablo değildir. Türkiye’nin iyi bir yönetime ihtiyacı var. Bir olay oluyor, eskiden derdik ki yetkililer açıklasın, şimdi bekliyoruz, yetkililer de bekliyor. Böyle devlet yönetimi olur mu? Devlet yönetimi farklı bir şeydir, siyasal yönetim farklı bir şeydir. Siyasal partiler 4 yıl için seçilirler, devlet dediğimiz kurum biraz farklıdır, orada karanlık noktalar olmaz. Devleti ayakta tutan vatandaşın ödediği vergilerdir. Bu ülkede herkes vergi veriyor. O zaman bu milletin her şeyi öğrenmeye hakkı vardır. Afyonkarahisar’da neler oldu öğrenmeye hakkı vardır, uçağımız düştü Suriye’de, bu milletin öğrenmeye hakkı vardır. Uludere’de 34 vatandaşımız öldü, bu milletin öğrenmeye hakkı var. Siyasal iktidar halkına doğruları söylemiyorsa oturup şapkaları önümüze koyacağız. Doğruları söylemek bir siyasal iktidarın namus borcudur. Eğer siz doğruları söylemekten kaçınırsanız. Doğruları söyleyeni asarsanız, keserseniz halkın doğru bilgi edinme hakkını elinden almış olursunuz. Patlama oldu Afyonkarahisar’da, Başbakan bir açıklama yaptı yurtdışından, kendisine verilen bilgiye göre mühimmat deposunda bir asker el bombasını almış ve pimini çekmiş. Beklemiş patlayacak mı diye. Siz buna inanıyor musunuz? Bir mühimmat deposunda bir asker eline alacak el bombasını, pimini çekecek bekleyecek bakalım patlıyor mu patlamıyor mu? Akıl dışı uygulama bu. O bombanın pimi çekildiyse meraktan değil kasıttan pimi çekilmiştir. Bu mühimmat deposunu gözeten kameralar var mıydı yok muydu, öğrenmeye hakkımız var bizim. ‘Ana muhalefet partisi lideri niye bazı iddiaları dillendiriyor’ diyorlar, biz dillendirmezsek bu millet nerden doğruları öğrenecek." Türkiye'nin iyi yönetilmediğini öne süren Kılıçdardoğlu, her vatandaşın kafasında, 'bu memleket nereye gidiyor' sorusunun bulunduğunu söyledi.

Bütün İslam dünyasına bakıldığında tek bir önder ülkenin bulunduğunu, demokrasisini olabildiğince geliştirmeye çalışan tek bir ülke olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, "O ülke Mustafa Kemal ve arkadaşlarının kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'dir. Tarihimiz boyunca zorunlu olmadığımız sürece savaş yapmadık, hiçbir ülkeyi düşman bellemedik. Irak’ta Müslüman kanı döküldü, iktidarın sesi çıktı mı? Suriye’de çatışmalar var, biz olayın taraftarıyız adeta. Suriye’deki çatışmalardan bize ne. Bütün dünya çekiniyor, Türkiye’nin sırtını sıvazlıyorlar ‘sen Suriye’ye müdahale et.’ Paralı militanların, radikal militanların bizim topraklarımızda ne işi var? Neden onlar bizim topraklarımızdan Suriye’ye savaşmaya gidiyorlar. Türkiye bir hukuk devletidir. Ülke kan gölünde, batak. Her gün şehitlerimiz geliyor. Kafayı takmışsınız Suriye’ye, bunlar doğru değil. Ülke iyi yönetilmiyor. Başkalarının talimatıyla bir ülke yönetilmez, dış politika oluşturulmaz. Başka ülkelerin çıkarları üzerine dış politika üretilmez" şeklinde konuştu.

Atatürk'ün, Türkiye'nin ortak değeri olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Atatürk ile alıp veremediğiniz nedir sizin. Onun devrimleri bizi çağdaş uygarlığı taşıdı. Ders kitaplarından çıkartacağız, ne olacak, bu ülkeyi orta çağın karanlığına mı sürükleyeceksiniz? Buna izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı. Türkiye'nin kuruluşunda harcı olan bir parti olarak çağdaş uygarlıktan asla ödün vermeyeceklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Son CHP’linin nefesi tükeninceye kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu ülkeyi birileri gelip kurmadı, bu ülkenin sınırlarını batının emperyalistleri gelip çizmedi. Bu ülkeyi biz kurduk, bu ülkenin insanları Mustafa kemal Atatürk’e de sahip çıkacaktır. Kendi ülkesine ve onuruna da sahip çıkacaktır. Bu ülkeyi kuranlar hiç kimsenin önünde diz çökmediler, hiç kimseye 'bana yardım edin' demediler. Eğitim birilerinin fotoğraflarını çocuklarının gözüne sokarak, masanın üzerine koyarak yapılmaz" şeklinde konuştu