Japonya Büyükelçiliği Önünde Greenpeace Eylemi

Haber Tarihi : 06.09.2010 11:49:06 Balina avcılığı yolsuzluğunu ortaya çıkarmak için eylem yapan iki Japon eylemciye destek veren Greenpeace eylemcileri, Japonya Büyükelçiliği önünde eylem yaptı.
A +   A -

Japonya Büyükelçiliği girişinde "aktivizm suç değildir" yazılı bir pankart açan ve ellerinde Toru Suzuki ve Junichi Sato'nun fotoğraflarını taşıyan 7 Greenpeace üyesi büyükelçiliğin kapısına üzerinde adaletin terazisinin olduğu siyah kumaşlar astı.
Grup adına açıklama yapan Greenpeace Akdeniz Denizler Kampanyası sorumlusu Banu Dökmecibaşı, Greenpeace olarak Japonya'nın Güney Okyanusu'nda sürdürdüğü balina avcılığı programındaki büyük yolsuzluğu ortaya çıkaran iki Greenpeace eylemcisine verilen, 3 yıla kadar ertelenmiş "1 yıl hapis cezası" kararını kınadıkları kaydederek, "Bu karar kamu yararına yapılan bireysel barışçıl eylem yapma hakkının ihlalidir. Japonya'nın bu tavrı dünyada aktivizm adına ciddi bir sarsıntıdır. Eylemcilerimize verilen hüküm
ertelenmiş bile olsa ödedikleri bedel son derece haksızdır" dedi.
Dökmecibaşı, ertelenmiş olsa bile, Junichi Sato ve Toru Suzuki gibi kamu yararı adına vergi mükelleflerinin parası ile finanse edilen balina avcılığı yolsuzluğunu ortaya çıkaran kişilere verilen cezanın adil olmadığını belirterek " Karar, yapılan bir yanlışlığı araştırarak, ortaya çıkaran eylemcilerde tüyler ürpertici bir etki yarattı. Çünkü düşünce ve ifade özgürlüğü uluslararası anlamda koruma altındadır" diye konuştu.
Eylem yapılan basın açıklamasın ardından olaysız sona erdi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !