Japonlarda Nükleer Santrale Talip Oldu

Haber Tarihi : 07.10.2010 14:19:48 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Japon Toshiba firmasının, Türkiye'de kurulacak olan nükleer santraller için teklifte bulunduğunu belirterek, "Agresif diyebileceğimiz, son derece dominant teklifleri oldu
A +   A -

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Japon Toshiba firmasının, Türkiye'de kurulacak olan nükleer santraller için teklifte bulunduğunu belirterek, "Agresif diyebileceğimiz, son derece dominant teklifleri oldu. Ancak Güney Kore'yle alakalı çalışmalarımız tamamlanmadan bununla ilgili net cevabımızın şu anda olamayacağını kendilerine de ilettik" dedi.
Bakan Yıldız, Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Nobuaki Tanaka başkanlığındaki Toshiba firması heyetini kabul etti. Görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Bakan Yıldız, heyetin kendisine, Japon meslektaşının 'işbirliği' içeren mektubunu sunduğunu söyledi. İki ülke arasındaki işbirliği çerçevesinin çok geniş olduğunu belirten Yıldız, bu kapsamda Toshiba firmasının, nükleer santrallerin kurulmasıyla ilgili teklifte bulunduğunu bildirdi. "Biz bunu önemsiyoruz" diyen Bakan Yıldız,
"Türkiye'deki alternatif güç santralleri kurulmasıyla ilgili önemli bir alternatif teklif olarak değerlendiriyoruz. Tabii ki Güney Kore'ye alakalı çalışmalarımız tamamlanmadan bununla ilgili net cevabımızın şu anda olamayacağını kendilerine de ilettik" diye konuştu.
Büyükelçi Nobuaki Tanaka ise, Japonya'nın Türk halkına, 'Japonya, Türk halkına tamamen geri döndü' mesajı verdiğini ifade ederek, "Böyle önemli bir dönemde Japonya, Türk halkının hep arkasındadır. Biz buraya enerji alanında işbirliği yapmak için geldik. Nükleer veya yenilebilir enerji olabilir. Enerjinin tüm alanlarında işbirliği yapmaya hazırız" şeklinde konuştu.

"AGRESİF VE SON DERECE DOMİNANT TEKLİF"
Bakan Yıldız, gazetecilerin Japonların nükleer enerjiyle ilgili sorusuna, "Kendileri nükleer de bir kısım agresif diyebileceğimiz, son derece dominant teklifleri oldu" karşılığını verdi. Teklifin, Sinop veya farklı bir yer yönünde olduğunu vurgulayan Bakan Yıldız, şunları kaydetti:
"Özellikle deprem kuşağıyla ilgili, deprem deneyimlerinin Türkiye'ye uyarlanabilecek düzeyde olduğundan bahsettiler. Türkiye'deki bizim tespit edeceğimiz bir üniversiteyle beraber, karşılıklı bir eşleştirme yaparak, sırf nükleere dönük eğitim alanında işbirliği ve dizayn yapabileceklerini söylediler. Türkiye'de öncelikle nükleer kültürün yerleşmesini istiyoruz. Son 50 yılda, 50 tane santral kurmuş bir firmayla karşı karşıyayız. O açıdan farklı işbirliklerine dönük görüşmeler yaptık. Yalnızca bunun
tarifelerle sınırlandırılamayacağını aynı zamanda topyekün ele alınabileceğine dönük görüşmeler yaptık. Tüm bu gelişmeler Türkiye'deki siyasi istikrarın, uluslararası arenaya yansımalarıdır."
Büyükelçi Tanaka ise, nükleer santralin, Toshiba liderliği altında oluşturulacak bir konsorsiyum tarafından yapımının öngörüldüğünü kaydetti.

"ÜÇÜNCÜ SANTRAL GÜNDEMİMİZDE YOK"
Bakan Yıldız, bir soru üzerine ABD'den nükleer santralleriyle ilgili somut bir teklif gelmediğini ifade ederek, şöyle devam etti:
"Biz model ortaklık ve stratejik işbirliği konusunda ABD ile son derece önemli bir modumuz var. Ama bunun serbest piyasa tarafından yeterince desteklenip desteklenmediği konusunda bir görüş açılabilir. Biz varsa kendilerinden bu teklifi bekliyoruz. Yoksa tabii ki biz çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu konuda Japonya'yla, Güney Kore'yle, Rusya'yla, olabilecekse Fransa ve ABD ile proje hazırlamaya hazır olduğumuzu her zaman belirtmiştik. Buna yine devam ediyoruz."
Bakan Yıldız, Japonların Sinop mu, yoksa üçüncü bir nükleer santral için mi teklif verdiğinin sorulması üzerine, "Gerçekçi olmamız lazım. Şu anda üçüncü santralle ilgili bir çalışmamız yok. Ama iki santralle ilgili süreci bitirdikten sonra bunu tabii ki kamuoyuna açabiliriz. Ama şu anda gündemimizde ilk iki santral bulunuyor" şeklinde konuştu.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !