Caz'ın Ustası yine büyüledi

Haber Tarihi : 19.02.2010 16:08:59 FacesPlaces albümüyle 7 dalda Grammy adayı olmayı başaran çok seslilik ustası, dün Ankaralılara unutamayacağı bir müzik ziyafeti verdi.
A +   A -

Ankara 13. Uluslararası Caz Festivali’nde dün gece muhteşem bir konuk ağırlandı. Bilkent konser salonun ev sahipliği yaptığı bu güzel gecede, Türk müziğinin yaşayan en önemli besteci ve piyanistlerinden Fahir Atakoğlu sahne aldı.
FacesPlaces albümüyle 7 dalda Grammy adayı olmayı başaran bu çok seslilik ustası, dün Ankaralılara unutamayacağı bir müzik ziyafeti verdi.
Fahir Atakoğlu ve ekibinin sergilediği olağanüstü performans caz severleri büyüledi. Atakoğlu’nun her piyanoya dokunuşu izleyicilere zaman ve mekân kavramlarını unutturup onları bambaşka dünyalara taşıdı. Atakoğlu, Ankaralı hayranlarıyla caz festivali gibi güzel bir organizasyonda buluşmaktan büyük bir keyif aldığını dile getirdi. Güler yüzü ve samimi tavırlarıyla dikkat çeken Atakoğlu, sanatçı kimliği dışında pozitif enerjisiyle caz severlerin kalbini bir kez daha fethetti.
Fahir Atakoğlu, eserlerini sunarken onlarla bütünleşen, ruhunu ve tüm enerjisini yansıtan muhteşem bir gösteri sundu. Konser sonunda, bu caz lezzetine doyamayan Ankaralılar alkışlarla Atakoğlu’nu tekrar sahneye çağırdılar. Bu coşku karşısında hayranlarını kıramayan Atakoğlu, sahneye tekrar gelerek müzik ziyafetini bir süre daha devam ettirdi.
Konser sonunda izleyiciler sanatçıyı dakikalarca ayakta alkışladılar. Ve Ankaralılar unutamayacakları bir caz gecesini daha artlarında bırakarak salondan ayrıldılar.
Fahir Atakoğlu Kimdir
İstanbul doğumlu olan Fahir Atakoğlu, başarısı pek çok uluslararası ödülle tescillenmiş ünlü bir piyanist ve bestecidir. Senfonik çalışmaları ve film müzikleri ile dikkat çeken Fahir Atakoğlu'nun çalışmaları Avrupa'da ve özellikle de Amerika'da pek çok müzik festivalinde icra edilmiştir. Atakoğlu'nun halen Avrupa, Japonya ve Kuzey Amerika'da sürekli artan bir dinleyici kitlesi bulunmaktadır. Müziğindeki kendine has ritmik, melodik ve armonik özellikleri besteci duyarlılığıyla birleştirerek dinleyicilerine ulaştıran Atakoğlu'nun müziği aslında onun olağanüstü yeteneğinin de göstergesi… Değişik müzik kültürlerini harmanlayan müziğindeki orijinalliğin yanı sıra kendi doğduğu topraklarla kurduğu muhteşem bağ dikkat çekicidir. 1996'dan bu yana pek çok ulusal ve uluslararası yapım için jingle, belgesel ve film müzikleri hazırlamaktadır. 1994'te çıkan ilk albümünü takiben aralarında Amerika'nın bulunduğu 17 ülkede toplam 14 albüm çıkarmış olan Atakoğlu'nun albümleri bugüne kadar 2 milyondan fazla satış yapmıştır. Atakoğlu, 2000 yılında Milano Film Festivali'nde 'Büyükada'da Sürgün' belgeseliyle birincilik ödülünü kazandı. Atakoğlu bunun yanı sıra 2002'de Yunanistan'da 400 binden fazla satan ve Mega Channel tarafından verilen 'En iyi Şarkı' Ödülü'nü alan 'Telos Dios Telos' ile de önemli bir çıkış yakaladı. Jazz dünyasının önemli dergilerinden Jazziz Fahir Atakoğlu'nun 'IF' albümüne beğendiklerimiz bölümünde yer verdi. 'IF' albümünü 'yüksek enerjili ve derinlemesine lirik' şeklinde özetleyen Jazziz Dergisi Fahir Atakoğlu'nun müziğine gerçek anlamda küresel jazz tanımını yakıştırdı. Jazz Times Dergisi ise 'IF' albümünde, tartışılmaz bir yetenek, geçerlilik ve özgürlüğün izleri görüldüğünü, özellikle Fahir Atakoğlu'nun yoğun, girift, perküsyon ve ritim ağrılıklı piyano- trio tarzını henüz tanımayanlar için eşsiz bir deneyim vaat ettiğini söyledi. Ayrıca Atlantic Records'un kurucusu Ahmet Ertegün Fahir Atakoğlu için, " Bugün Avrupa'nın en önemli piyanist ve bestecilerinden biridir… Müzik dünyasının zirvedeki isimlerinden biridir" dedi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !