Çankaya, Sanat Dolu Bir Yaza Hazırlanıyor

Haber Tarihi : 26.05.2010 13:16:53 Çankaya Belediyesi, gerek iklim gerekse kültür sanat etkinlikleri yönünden yaz aylarında kurak bir dönem yaşayan Ankara'yı 'Çankaya Yazı' ile ferahlatacak.
A +   A -

Önceki yıl, Sakarya Caddesi'ni kültür sanat ortamına dönüştürüp, Ankara'nın kent merkezine renk getiren Belediye, 'Çankaya Yazı' etkinlikleriyle sanatı ilçenin tamamına taşımayı hedefliyor. 'Uluslararası Çankaya Şiir Festivali' ile 3 Haziran'da başlayacak olan Çankaya Yazı'nın ilk programı Sakarya Caddesi'nde düzenlenecek Türkçe'nin ölümsüz şairi Nazım Hikmet anma konseri ile devam edecek. 'Çankaya Yazı' ilçenin merkezi olan Kızılay ve çevresinde gerçekleştirilecek kitlesel kültür sanat etkinliklerinin
yanı sıra semtlere yayılan konser, dinleti, film gösterimleri, sergilerle eylül ayına dek sürecek.
Çankaya Yazı etkinlikleri kapsamında, 17. Uluslararası Zühtü Müridoğlu Değirmendere Ahşap Heykel Sempozyumu da yine Sakarya Caddesi'ne renk katacak.
Belediyesi kapatıldıktan sonra mahalleye dönüştürülüp Gölcük'e bağlanan Değirmendere'nin uluslararası festivali 'Uluslararası Değirmendere Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu' önceki yıl Çankaya'da yeniden can bulmuş, Ankaralıların büyük beğenisini toplayıp, 12 gün süren etkinliğin ardından Sakarya Caddesi açık hava sanat galerisine dönüşmüştü.
Bu yıl 17.'sine de evsahipliği yapacak olan Çankaya Belediyesi, sempozyuma yönelik tüm hazırlıklarını tamamlayıp sanatçıları halkla buluşturmaya hazırlanıyor. 'Çankaya Yazı' etkinlikleri çerçevesinde 11- 26 Haziran tarihleri arasında Sakarya Caddesi'nde yapılacak sempozyuma bu yıl da 3'ü yurtdışından 3'ü Türkiye'den 6 sanatçı katılacak. Avusturya'dan Maria Elizabeth Mayrl, Japonya'dan Matasada Katsuki, Portekiz'den Filomena Almeida, Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden Bora Türkkan, Kocaeli
Üniversitesi'nden Nevzat Atalay ve bağımsız heykeltıraş Erdal Duman'ın katılacağı sempozyum, yine dinletiler ve panellerle renklenecek.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !