Bakan Şimşek, Anatolium Alışveriş Merkezi'nin Temel Atma Törenine Katıldı

Haber Tarihi : 01.06.2010 12:58:39 Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ankara Mamak'ta yapılacak olan Anatolium Alışveriş Merkezi'nin temel atma törenine katıldı.
A +   A -

Mamak'ta yapılacak Türkiye'nin en büyük alışveriş merkezi temel atma törenine katılan Bakan Şimşek, yaptığı konuşmada, dünyanın gelişmiş ekonomileri olan Amerika, Japonya gibi ülkelerde nüfusun yüzde 75-80'i hizmetler sektörü tarafından sağlandığı belirterek, "Orta vadeli baktığımızda, Türkiye'nin en büyük sorunu işsizliktir. Önümüzdeki dönemde niteliği ne olursa olsun bu tür yatırımlar iş, aş yaratacaktır. Mamak'ın çehresi büyük ölçüde değişecek, kentsel dönüşümü de çok büyük katkı sağlayacaktır.
Perakende sektörü dünyada önemli bir yeri vardır. Bu türden tesislerle, yatırımlarla keyifli bir ortam yaratmakla kalmıyor, aynı zamanda bu türden yatırımlar ileriki dönemde kayıt dışılığın azaltılmasında çok büyük katkısı olan yatırımlardır. Bizim gözlemlediğimiz kadarıyla kayıt dışı ekonomik faaliyetler minimal düzeydedir. Bu tür yatırımlar sadece Mamak'ın gelişmesine değil, Maliye hazinesinin de gelişmesine katkıda bulunacaktır" ifadelerini kullandı.
Bakan Şimşek, projeyle yaklaşık 5 bin kişiye istihdam sağlayacağını belirterek, "Bu birçok fabrikaya bedel bir yatırım bu anlamda. İstihdam çok önemli bir konu. Hem kısa ve orta vadeli hem de uzun vadeli proje ürettiğimiz ve bu sıkıntıları azaltmaya yönelik önlemler alıyoruz. Tarımda gizli işsizlerin şehirlere göçü söz konusudur. Bu uzun süredir var olan bir sorundur. Ama bunun son yıllarda arttığını görüyoruz. Gelişmiş ülkelerde yüzde 1-1,5 olan bu oran Türkiye'de yüzde 25'ler seviyesindedir" diye
konuştu.
Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül de, gerek Mamak gerek Ankara gerekse Türkiye için önemli bir proje olduğunu, Mamak'ın artık değişen yüzünün görüldüğünü belirterek, "2011 Mayıs ayında 1. etabı, 2011 Ekim ayında 2. etabı ve 2012 Haziran ayında 3. etabı açmak üzere toplam 2 yıllık bir süre içinde sonucunu görüp, açılışlarını yapacağız. Bir bölgenin gelişimi için sadece belediyelerin, kamunun yatırımı değil, özel teşebbüsün yatırımı da çok önemlidir" şeklinde konuştu.
Bakan Şimşek, Meclis Başkan Vekili Sadık Yakut ve proje sahibi firmalar Nata ve Maya yetkilileri ile birlikte temel atma butonuna bastı.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !