Bakan Eroğlu, Fidan Dikiminde Başarılı İllerin Valilerine Sertifikalarını Onlıne Verdi

Haber Tarihi : 15.04.2010 13:03:32 Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, CHP Milletvekili Mehmet Sevigen'in barajların yüzde yüz doluluk oranı yaşamasına rağmen İstanbul'da suya zam yapılmasını TBMM gündemine taşıyarak soru önergesi vermesiyle ilgili olarak, "Eski defterleri bize açtırmasınlar
A +   A -

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, CHP Milletvekili Mehmet Sevigen'in barajların yüzde yüz doluluk oranı yaşamasına rağmen İstanbul'da suya zam yapılmasını TBMM gündemine taşıyarak soru önergesi vermesiyle ilgili olarak, "Eski defterleri bize açtırmasınlar. Ağızlarını kapatsınlar" dedi.
Bakan Eroğlu, Milli Ağaçlandırma Seferberliği kapsamında 2008 ve 2009 yıllarında en fazla ağaçlandırma yapan illerin valilerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan takdir belgelerini bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında video konferansla verdi. Bakan Eroğlu, ağaçlandırma faaliyetleri kapsamında en başarılı olan ilin Mersin, Ankara ve Konya olduğunu söyledi. Eroğlu daha sonra Mersin, Ankara ve Konya valilerine telekonferansla bağlanarak yaptıkları çalışmalardan dolayı kendilerini
kutladı. Eroğlu, Başbakan Erdoğan tarafından imzalanan takdir belgelerine de valilere online olarak göndereceğini daha sonra ise Erdoğan'ın 'ıslak imzası' ile kendilerine gönderileceğini belirtti.
Eroğlu ağaçlandırma konusundaki bilgilendirmenin ardından basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Eroğlu, bir gazetecinin CHP Miletvekili Mehmet Sevigen'in barajlarda doluluk olmasına rağmen İstanbul'da suya yapılan zammın soru önergesi olarak verilmesi yönündeki sorusu üzerine, barajlarda isteyen olursa bedava su verebileceklerini söyledi. Bu işi bilmeyen insanların cehaletinin ortaya çıktığını ifade eden Eroğlu, geçmişte İSKİ Genel Müdürlüğü yaptığını ve bunu onlardan teslim aldıklarını söyledi.
Eroğlu, "Tamamen skandallarla dolu, içi boşaltılmış, tamamen hortumlanmış bir İSKİ'yi devraldım. 1 milyar dolar borçla devraldım. 600 tane tesis yaptık. İSKİ'nin her şeyini biliyorum. Orasını benim evladım gibidir. Saat 06.30'da başlayıp gece yarısına kadar çalışırdık. 2050 yılına kadar su problemini kökünden çözdük. İstanbul'da yaşayanlar biliyor. Su yoktu 15 günde bir su akıyordu. Okullarda temizlik yapılamadığından dolayı bit salgını başlamıştı" dedi.

"SUYU UCUZLATSIN DEMENİN BİR FAYDASI YOKTUR"
Derelerden su getirmenin bir maliyeti olduğunu ifade eden Bakan Eroğlu, "Sarıyer'deki vatandaşa su getirmenin ne kadar maliyeti var biliyor musunuz?" diye sordu. İşletmesi, arıtma tesisi ve bakımı dikkate alındığında işletme masrafının oldukça yüksek olduğunun altını çizen Eroğlu, "İSKİ kar eden bir kurum değildir. Su olsa da olmasa da barajlar yüzde 50 dolu da olsa yüzde yüz dolu da olsa İSKİ'nin yaptığı masraf aynı. Suyu ucuzlatsın demenin bir faydası yoktur. Kurumlar, fiyatlar, işletme maliyetini
dikkate alarak cüzi miktarda yatırım bedelini koyarak fiyatı tespit ediyor. Fiyat da son derece makuldür. Şu anda İSKİ'nin su kalitesi Avrupa'daki birçok kalitesinden iyidir" dedi.
Mükemmel bir su verdiklerinin altını çizen Eroğlu şunları kaydetti:
"O arkadaşlara İstanbulluya çektirdikleri, geçmişte aynı zihniyetin çektirdiğinin faturasını kim ödeyecek? 9 katrilyonluk depo yapıldı. Depo olmadığı için bunun bedelini İstanbul ödedi. Her apartman 15-20 milyona depo yaptırdı. Su taşıdı. Mısır patlağı gibi her noktada su satış istasyonları türedi. Bunların bedelini kim ödeyecek? Çocuklar bit salgınından hasta oldu. Bunları bize hatırlatmasınlar ağızlarını kapasınlar. Eski defterleri açarsak, çok şeyler çıkar. Biz İSKİ Genel Müdürlüğü olarak yeni bir
sayfa açtık. Eski skandallarla uğraşmadık. Onları biliyoruz. Neler yaşandı, neler hortumlandı biliyoruz. Bunların hepsinin kayıtları vardır. Lütfen eski defterleri bize açtırmasınlar. Ağızlarını kapatsınlar."

"NÜKLEER SANTRALLER TEHLİKE DEĞİLDİR"
Bir gazetecinin Mersin ve Sinop'ta yapılacak olan nükleer santrallerin çevreye zararlı olup olmadığı yönündeki sorusu üzerine ise Eroğlu, "Nükleer santraller tehlikeli değildir. Burada bir yanlış var. Geçen hafta başbakanımızla Fransa'ya gittiğimde de görüşmelerim oldu. Enerji ihtiyaçlarının yüzde 80'ini nükleer santrallerden karşılıyorlar" dedi.
Bakan Eroğlu, Çernobil kazasını hatırlatarak, onun kötü bir teknoloji ürünü olduğunu söyledi. Nükleer santralin o kazada suçu olmadığını ifade eden Bakan Eroğlu, kazanın yapılan tesisin son derece iktidai olmasından kaynaklandığını ileri sürdü. Nükleer atıkların da çok rahat bir şekilde bertaraf edildiğini kaydeden Eroğlu, "Hiçbir tehlikesi yoktur. Japonya'da bir şehrin kenarında 2 futbol sahası kadar bir santral bulunmaktadır. Akkuyu ve Sinop'ta yapılacak nükleer santralin çevreye hiçbir zararı yoktur.
Hatta bir kömür santrali kadar zararı yoktur. Gerekli tedbirler alınacaktır. Endişe etmeyin. Bu tür çalışmaları enerji pastasından pay almak isteyen bazı lobiler yapıyor. Fransa'da, Kanada da yapılıyor Türkiye'de neden yapılmasın? Bana göre şimdiye kadar çoktan yapılması gerekiyordu. Enerji güvenliği, dışa bağımlılık açısından son mutlaka yapılması gereken bir tesistir. Bir an önce yapılmalıdır" diye konuştu.
Eroğlu, su sıkıntısı olup olmayacağı yönündeki sorular üzerine ise Türkiye'de su sıkıntısının bulunmadığını kaydetti.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !