4'üncü Uluslararası robot yarışması Ankara'da başladı

Haber Tarihi : 06.05.2010 12:13:43 Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ile Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen 4. Uluslararası Robot Yarışması Ankara'da başladı.
A +   A -

Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda gerçekleştirilen yarışmaya Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Japonya'nın Ankara Büyükelçisi Nobuaki Tanaka ve yarışmaya katılan okullardan öğrenciler katıldı. Bakan Çubukçu yaptığı konuşmada, 2010 yılının Türkiye'de "Japon Yılı" olarak ilan edildiğini belirterek, 4. Uluslararası Robot Yarışması ile de Türk ve Japon öğrencilerinin birbirleriyle daha çok kaynaşabileceklerini söyledi. Uzak ülke yakın dost temalı yarışma kategorisinde de Türk Japon dostluğunun vurgulandığını belirten Çubukçu, "Aslında bu yakınlık örf ve adetler bakımından da geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Japonya ile dostluğumuzun tarihi çok eskilere dayanıyor. Japonya İmparatorunun yeğenin İstanbul'u ziyaret etmesinin ardından 2. Abdülhamit Japonya'ya bir iadeyi ziyarette bulunmuştur" dedi.

Bakan Çubukçu, 2010 yılının Türkiye'de "Japon Yılı" olması nedeniyle 4. Uluslararası Robot Yarışmasının ayrı bir önem kazandığını belirtti. Bakan Çubukçu'nun konuşmasının ardından Japonların dünyaca ünlü robotu Asimo da elinde Türk ve Japon bayrağı ile sahneye geldi. Çubukçu'ya bayrağı veren Asimo daha sonra da elini uzatarak tokalaşmak istedi. Asimo Bakan Çubukçu'nun 3. denemesinden sonra kendisiyle tokalaştı. Çubukçu ve Asimo daha sonra basın mensuplarına birlikte poz verdi.

Üniversite, lise, mesleki ve teknik liseler arası düzenlenen yarışma kapsamında, katılımcı öğrencilerin, mesleki bilgi ve becerilerini kullanarak girişimcilik, bilimsel düşünme, yaratıcı zeka ve rekabet bilinciyle araştırma yapmaları amaçlanıyor. Türk-Japon dostluk ilişkisi temasıyla düzenlenen yarışma, 'Dostluk Köprüsü, 'Çizgi izleyen robotlar' ve Sumo Güreşçileri Robotlar' adında üç farklı kategoriden oluşuyor. Japonya Ulusal Sumo Yarışmasında birinci olan takımın sumo kategorisinde yarışacağı, Japonya Ulusal Robot Yarışmasında birinci olan ve özel ödül alan takımlarda gösteriler yaptı. Öğrencilerin gösterileri büyük alkış topladı.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !